Loading...

3 çeşit mozaik pasta

Malzemeler:
* 1 paket kakao (50 gram veya 75 gram)
* 2 paket vanilya
* 1 paket katı yağ
* 1,5 su bardağı şeker
* 500 gram süt
* 1 yumurta
* 2 paket çifte kavrulmuş kurabiye (150-175 gramdan yaklaşık 300-350 grama kadar)
Not:
*Temsili fotoğraf kullanılmıştır.
* 1. ve 2. tip için her türlü dekorasyon yapılabilir. Hindistan cevizi, ezilmiş antep fıstığı, fındık vb.
* Tüm tariflere muz koyabilirsiniz. Tip 1 ve 2 için çok ince dilimler uygundur. 3. çeşit muz başparmak boyunda kesilir, yuvarlak konulursa güzel olur.
* Küçük doğal dağ çileği bulabilirseniz hormonsuz tatları çikolata ile çok uyumludur. Tadı ve kokusu çikolata ile birleşince tadı ve kokusunun uyumu insanı yoruyor.
* Çikolataya karşı güçlü bir damak tadınız varsa, 2 kakaolu bisküvi olmak üzere 2 paket bisküvi kullanın. Orta derecede çikolata tadına sahipseniz 1 adet sütlü kurabiye ve 1 adet kakaolu kurabiye kullanın.
*Hafif çikolata tadı seviyorsanız 2 adet çifte kavrulmuş kurabiye kullanın. Özellikle 2. tip ikili kavurma çok iyi gidiyor.
* Şeker tadı az gelirse yarım bardak daha ekleyin. Zevkinize göre…
* Deneme yanılma yoluyla, beğeninize göre mozaik pasta yapmayı öğreneceksiniz. (Kurabiye türü, şeker miktarı, fazladan yarım paket kakao kullanın veya eritilmiş çikolata parçaları ekleyin…)

Hazırlık:
* 1 paket sıvı yağı küçük bir sos tavasında kısık ateşte eritin. Bu sırada 1 yumurtayı iyice çırpın (köpürene kadar).
* 500 gram süt, kakao, vanilya ve şekeri iyice çırpın. Eritilmiş tereyağını süt karışımına ekleyin.
* Çırpılmış yumurtayı koyun ve tekrar iyice karıştırın. (En sona koymanız tavsiye edilir. Eriyen tereyağı süt ile birleşince iyice ısınır. Yumurtayı pişirmez.)
Tip 1 mozaik kek: (eğer kurabiyeleri katlayacaksanız)
* 1 paket bisküviyi yarısı katı toz yarısı küçük kırılmış olacak şekilde karışıma ekleyin. 2. paketten çıkan bisküvi kat kat kullanılır.
* Tüm kurabiyeleri tabana yerleştirin. Yukarıdaki karışımı biraz ısıtın (çok değil) ve bu katmanların arasına koyun. Karışımdan gelen çok yumuşak ısı, kurabiyelere biraz işleyecek ve onları yumuşatacaktır.
* Karışımdan 1,5-2 cm kalınlığında ve 1 kat bisküvi yapın. En üstünü karışımla kaplayın. Dilediğiniz gibi süsleyin.
2. Tip Mozaik Kek: (Karıştıracaksanız)
* (Ben bu kalıbı daha çok beğendim.) Tüm kurabiyeleri toz haline gelene kadar ezin. Karışıma koyun. Kurabiyeler artık karışımda görünmeyene kadar karıştırın.
*İstenirse geniş geniş bir kaba boşaltın (tepsi gibi görünebilir.)
* Tepsinin altına jelatin/alüminyum folyo koyabilirsiniz. Türk lokumu kadar kalın olacak şekilde iyice yayın. Dondurucuya atın. 4-5 saat bekletin.
* Çıkarın ve küçük küpler halinde kesin. Soğuk yemek için. (Ağzınızda eriyecek ve çok taze olacaktır. Yaz günleri için harikadır.) Yenilebilir miktarı kesin ve kalanı tekrar dondurucuya koyun.
3. Tip Mozaik Pasta: (eğer piramit şeklinde yapacaksanız)
* (Genellikle büyük kare kakaolu kurabiyeden yapılan modeldir.) Bir paket kare kurabiye açın. Onları bir jelatin üzerinde 3’e 3, yan yana düzenleyin. (Yatay 3 sıra, dikey ortalama 5-6 sıra.)
*İkinci bir kişinin yardımıyla jelatinin kenarlarını hafifçe kaldırın. Fincan şeklindeki kurabiyelerin içine karışımı dökün. (Dilerseniz içine muz da koyabilirsiniz.)
* Karışımdan tekrar biraz daha dökün. Jelatini bir piramit haline getirin. Jelatini iyice kapatın ve piramidi kalıplayın. Dondurucuya atın. (Kalıbı sıkıca tutmak için jelatin kilitlenebilir. 5-6 kilit yeterlidir)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir