Loading...

Nar Kuzu Kulağı Salatası

Yaklaşık bir ay blog yazmaya ara verdim. Çünkü annem ayın başında geçirdiği iki diz protezi ameliyatından sonra bizde kalıyor. İyileşme süreci, gelip giden sevdiklerimiz, ardından fizik tedavi seansları… Üç haftadır başlangıçta çok yoğun hatta çok zor günler geçirdik. Allah beterinden korusun diyerek çabuk iyileşmeye çalışıyoruz. Kısacası, bekleyen tariflerimi çok ihmal ettim çünkü geceleri en çok kalp ağrısıyla yatıyordum. Hepinizi özledim en kısa zamanda ziyaretinize geleceğim.

Zeytinyağlı Enginar’ı bugüne kadar sadece dört çeşidi denediğimiz Tepekule-Miranda etkinliğinden yazabildim. Hemen ardından Bostanlı çarşısında “kulak yeşilliği” aradım ve uzun süre bulamadım. Hiç beklemediğim halde bir şekilde Menderes çarşısında buldum. Ve tabi ki hemen yaptım ve fotoğrafladım. Ama sıra geldi yazmaya 🙂 Kuzu kulağı, roka gibi görünüyor ve müthiş ekşi bir yeşil. Kardeşim herhangi bir tedavi görmeden çiğnedi. Denemedim ama kesinlikle buna değer. Bulabilirseniz bir deneyin derim. Afiyet olsun..

Malzemeler:
******************
*Dilerseniz 1 demet kuzu kulak ve yarım demet su teresi
* Ekşi nar taneleri
* Ceviz içi
*Birkaç dilim izmir tulumu (veya çedar peyniri)
*Sos için sadece zeytinyağı (bitkinin kendisi ekşi, nar da ekşi; limon yok vs.)
*Tuz

Yapımı:
*********************
* Kuzu kulakları ve kullanacaksanız tereyağını yıkayın, sapların kalın kısımlarını kesin ve geniş bir servis tabağına yayın.
*Üzerine nar taneleri ve dövülmüş ceviz serpilir.
* Salatalık soyucunuz varsa bu aletle peyniri ince ince dilimleyin. Aksi takdirde, kesme tahtası üzerinde mümkün olduğu kadar ince dilimleyin ve salatanın üzerine yayın.
* Son olarak zeytinyağı ve tuzu damak zevkinize göre ekleyin, karıştırın, servis edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir