Loading...

tahinli kekler ve haşhaşlı çörekler

Tahinli çörek vs haşhaşlı çörek… Hangisini tercih edersiniz? İkisini de çok beğendim, seçemedim o yüzden ikisini de aynı hamurdan yaptım. Daha az maya ile. Zaten ekşi maya olduğu için besin fazlalıklarını atmaya kıyamadığınızda mayalı hamur ile sevdiğiniz lezzetlere dönüşüyor. Yaptığımda fazlasını buzluğa koyuyorum ve istediğim gibi çıkartıyorum. Tarife gelince, ekşi maya yerine yaş maya veya instant maya da kullanabilirsiniz. Hamuru hazırladıktan sonra mayalanmasını bekledim ikiye böldüm ve çörekleri ayrı ayrı hazırladım, vereceğim ölçüyü ona göre hesaplayabilirsiniz.

Malzemeler

Haşhaşlı çörek doldurmak için harç

🥨 500 gr haşhaş ezmesi
🥨 1 çay kaşığı zeytinyağı
🥨 1/2 çay kaşığı eritilmiş tereyağı
🥨 1 çay kaşığı toz şeker

Tarifi:

Hamurumuzu hazırlamak için ılık su ve sütü geniş bir kaba alıyoruz. Ekşi mayamızı ekleyip karıştırıyoruz. Bir sarısını ayırıp yumurtaları ekliyoruz. Zeytinyağı, eritilmiş tereyağı, şeker ve tuzu ekleyip karıştırın ve yavaş yavaş unu ekleyin. Yumuşak ama ele yapışmayan bir hamur yoğurup üzerini streç filmle kapatıp ılık ortamda mayalanmaya bırakıyoruz. Hamur iki katına çıktıktan sonra çöreklerimizi hazırlayabiliriz. Hamurum yaklaşık 5 saat mayalandı. Şişirilen hamurun fazla havasını nazikçe yoğurup ikiye böldüm.

Önce haşhaşı hazırladım. İç harcı için malzemeleri karıştırdım. Ortadan ikiye böldüğüm hamurun yarısını alıp 6 parçaya böldüm ve her birini oklava ile yemek tabağı büyüklüğünde açtım, her birinin üzerine bol haşhaşlı harç yayıp birer birer koydum. diğerinin üstünde. Böylece hamur güzelce kabardı, her beze eklediğimde yağın etkisiyle açılıp şişti. Tekrar haşhaşlı karışımdan sıvayıp iki kenarını ortada birleştirip dikdörtgen şekli verdim. Sonra hamuru bıçakla parmak kalınlığında 2 şerit halinde kestim. Şeritlerin iki ucundan tutup ters yönde katladım ve parşömen kağıdı adını verdiğim tepsiye taşıdım. Birkaç tanesini sardıktan sonra ekrandaki gibi rulo yaptım. Tepsiyi mayalanmaya bıraktım.

Tahinli ekmek için tahin ve şekeri iyice karıştırdım, hatta şeker taneleri kalın olduğunda hamur yırtılabileceği için bunu önceden yapmak bile yardımcı oluyor. Kalan hamuru 5 parçaya böldüm tekrar orta boy çok ince olmayan oklava ile açıp yumuşamış tereyağını hamurun üzerine sürelim ve tekrar elimizle açalım hamur yağı emdiği için hamur kolay kabarıyor. Ben de tahinli harcı 5 parçaya bölüp hamurun üzerini tamamen kaplayacak şekilde yaydım. Sonra çok sıkı olmayacak şekilde kenarlarından sardım ve rulo yapıp bir kenara koydum. Tüm bezeleri yaptığımda ilk bezeden başladım ve ruloyu tezgahta aynı yönde elimle yuvarlayarak daha ince ve daha uzun hale getirdim. Böylece hamurun üzeri tahinle kaplanır ve katlanarak üst üste dizilir. Ben inceltilmiş hamura ortasından başladım ve büyük yuvarlak çörek şekli verecek şekilde yuvarladım. Tüm çörekleri yaptım, parşömenle kaplı bir fırın tepsisine koydum ve tabakanın mayalanmasını bekledim.

Tahinli ekmeği beklerken haşhaşlı ekmeği önceden ısıtılmış 170 derece fırında 35-40 dakika üzeri kızarana kadar pişirdim. Tepside mayalanan tahinli çöreklerin üzerine yumurta sarısını (1 çay kaşığı zeytinyağı ilave edilmiş) sürdüm ve susam serptim ve aynı sıcaklıkta sıcak fırında pişirdim. Tahinli rulolar da 40 dakikada pişti. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir