Loading...

YENİ YIL SOFRALARINA ALTERNATİF; YENİ YIL KAHVALTI

2012 yılının sonunda Maya takviminin son günü ile ilgili yeni bir yazı yazıyorum. Yazıyı okursanız kimsenin başına bir şey gelmemiş demektir 🙂 Bugün başka yeniliklerin de başlangıcı olacak diye düşünüyorum. Şu anki duruma inanmak zor olsa da dünyanın daha iyi bir yer olacağına inanmak istiyorum…
Bir yemek blogu sahibi olarak 2013’te başlayan bu yeni dönemde kendim için yemek yapmaya daha çok yönelmek ve deneyimlerimi burada daha çok paylaşmak istiyorum.
Bu tabloyu geçen yılki hoş geldin mektubumdan hatırlayanlar olabilir. Adetim olduğu üzere 1 yıldır buraya davetiyelerimi yazamıyorum 🙂
Karşıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi geçen sene blogger arkadaşlarıma 2012’ye hoşgeldin kahvaltısı yapmıştım. Yeni anne olmanın heyecanı hala içimdeyken, doğum izninde olmanın verdiği avantajla böyle bir masaya sahip olmaya cesaret ettim. Zamanında yazamadığım için bu seneye kaldı.
Yılbaşı yemeklerini her zaman akşam yemeği olarak ele alırız ama bizim gibi Yılbaşı kahvaltısı da bir kutlama seçeneğidir. Ayrıca bazı hazırlıklarım tabldot için uygundur. Sofra kurulum önerileri, ortamdaki dekorlar ve meze tarzındaki yiyecekler de yemek sofraları için alternatifler oluşturabilir.

2011’deki Noel masam Geçen seneki gibi kırmızı bir masayı yeniden yaptım, bu sefer yine köknar ağacı mumluğumu kullandım, masa yerine gördüğünüz gibi çiçek tarhıma kırmızı beyaz karanfiller koydum.

Çam evdeki klasik yerine kuruldu. Bu yıl Yağmur büyüdüğü için ağacımız ulaşılması zor bir köşeye taşındı.

Minik ışıklı geyiğim ağacın altında yerini alırken, ağacın ayaklarını hediyelerimizle kaplıyor.

Geçen yıl yenilediğim çorap salonun kapısını süslüyor. Çocuklar için oraya şeker koydum.

Yağmur doğmadan önce aldığım ve hem baby shower partilerimde hem de hastanede kullandığım ferforje ağaç bu kez süslenip masamızın ortasına yerleştirildi.

Geçen yıl kullandığım cam melekler masanın üzerindeydi. Kartvizitlerim geyik kartlıklarımdaydı. Bu sefer Selene’min bastığı kırmızı desenli kartlarla… Masa örtüme küçük melekler serpiştirdim ve peçeteler için melekler ve yıldızlarla bezeli peçete halkalarımı kullandım.

Servisleri hazırlarken gümüş kaplarımı kullandım, tabaklarımı gri ve gümüş desenli tercih ettim ve kırmızı tül ile cep yaparak her tabağa küçük çikolata drajeleri yerleştirdim.

Bu fotoğrafta masamızdan Jasmin manzarasını görebilirsiniz. Bilindiği gibi yeterince büyük değil, bazen sandalye veya tabure üstünde öyle güzel görüntüler yakalıyor ki 🙂

Misafirlerimin katkılarıyla hazırladığım yemek büfesinin genel görünümü aşağıdaki fotoğrafta. Menümüz kahvaltı çeşitlerinden poğaça ve çöreklere, ekmek çeşitlerinden kurabiyelere ve o günlerde aşure ayına denk geldiğinde yaptığım aşure çeşitlerine kadar oldukça zengindi.

Blogumda en çok tıklanan sayfalardan biri kahvaltı için pratik tarifler yazım. Soframızdaki yiyeceklerle ilgili bu yazı ve bundan sonra yazacağım yazının kahvaltı dosyasına bir şeyler katacağını düşünüyorum.

Büfeden farklı açılardan görüntüler… Peynir tabağı, aromalı tereyağı, reçel, zeytin, konsantre ve zeytin konsantreli pratik sürülebilir ürünler, süt reçeli, kimyonlu domates… Tariflerin bir kısmı blogda mevcut, hepsi bir arada. sonraki yazıda detaylandırılacaktır.

Bu, Noel ruhuyla yaptığım ağaç şeklinde bir balkabağı uskumru. Fırında pişirdiğim mücverin tarifini birazdan yazacağım.

Menünün benim için en yeni tarifi fırın peynirle yaptığım bu lezzet… o gün tam not almış, yanında da peynirli dolma kızarmış biber.

Bu günün son fotoğrafı soframızın ilerleyen saatlerde ki halini gösteriyor.

Yeni yıl öncesi tekrar sayfama yazmayı amaç edinirken, hepinize şimdiden keyifli ve sağlıklı sofralarla dolu mutlu bir yeni yıl diliyorum….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir