Loading...

ZEYTİN PAZARI

Zeytin sosu son dönemin kahvaltı sofralarının olmazsa olmaz tariflerinden biridir. Kolay ve lezzetli bir tarif, kahvaltıyla sınırlamak doğru olmaz, salatalarda veya meze olarak birçok sofraya çok yakışır.
Tarifin tek zor kısmı zeytinlerin çekirdeklerini çıkarmak, bunun için çekirdeksiz kiraz aletini kullanabilirsiniz. Zeytinlerin hepsinde başarılı olamasam da çoğunu bu şekilde, diğerlerini de elden çıkarmak zorunda kaldım. Piyazı önceden hazırlamak isterseniz sadece soğan eklemeyin, sosla birlikte bekleyince daha da güzel oluyor. Servis yapmadan önce yeşil soğan veya frenk soğanı eklenebilir. İşte tarifimiz:

Malzemeler: (6 kişilik)

– 300 gr ezilmiş çekirdeksiz yeşil zeytin
– 1 çay kaşığı dövülmüş ceviz
– 1 çay kaşığı soyulmuş nar
– 9-10 dal maydanoz
– 1 kapya biber
– 1 sarı biber
– 1-2 dal taze soğan veya frenk soğanı (bunları kullanamazsınız)

Sosu için:

– 2/3 çay kaşığı zeytinyağı
– 1/3 çay kaşığı nar ekşisi
– Tuz

Tarifi:

Zeytinleri ince ince doğrayın. İnce kıyılmış biberleri ve ince kıyılmış maydanozu ekleyin. Nar taneleri ve ceviz içi de ekliyoruz. Sosu ekleyin ve iyice karıştırın. Sosun malzemelerle iyice karışması için bir gün önceden hazırlıyorum. Soğan kullanacaksanız soğan kokusunun gitmemesi için bir an önce eklemenizi tavsiye ederim. Tarifi soğanlı ve soğansız yaptım açıkçası zeytin, ceviz, nar, nar ekşisi ve bol zeytinyağı ile çok lezzetli oldu isterseniz biraz taze soğan da eklenebilir. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir